A női jóga

2021.05.09

Nőként elfogadni magadat, nőként helytállni a mindennapokban, a munkában, mind az anyaság, mind a párkapcsolat terültén gyakran nem egyszerű feladat. 

A női test, a női lét állandó változásban van. Szinte minden egyes nap máshogy fogadjuk és dolgozzuk fel az információkat. Teljesen másképpen éljük meg a történéseket a ciklusunk különböző szakaszaiban. A menstruációs ciklus a legalapvetőbb, legelemibb ciklusunk. A nők havi ciklusa megegyezik a Holdciklussal. A Hold Földünk égi kísérője, amelynek az idők kezdete óta nagy hatást és különleges erőt tulajdonítanak. Folyamatosan, napról napra változik és befolyásolja a Föld vízháztartását valamint hatással van mindennapi életünkre is. A legtöbb kultúrában a Nap a férfi (yang), a Hold pedig a női (yin) erőket képviseli.

Míg a Nap az életerő, fény, aktivitás, addig a Hold a megengedés, alkalmazkodás, törődés, gyógyítás szimbóluma.

Egy természetes női testnek a természettel harmóniában kellene működnie. Azonban a rohanó életmód, a helytelen táplálkozás és a mesterséges fényben töltött idő mind romboló hatással vannak a női szervezetre, ciklusra és a termékenységre. Ezért is fontos, hogy tudatában legyél a saját testednek, női mivoltodnak, önmagadnak.

A női szervek gazdag szimbolikus jelentéstartalommal bírnak. A méh az egyik legfontosabb női energetikai szervünk, független attól, hogy tudjuk-e vagy sem. Minden menstruáció alatt az elmúlt hónap befogadott érzelmi energiái engedődnek el a méhből, minden olyan történés, blokk, feszültség el tud távozni, ami már nem táplál minket. Minden olyan is, amit másoktól, sok esetben a velünk élő, testünkkel kapcsolódó férfiaktól fogadunk be. Érdemes ilyenkor kevésbé terhelni, megerőltetni magunkat, több időt szánni a pihenésre, hogy az elmúlt hónap lelki sérülései is ki tudjanak oldódni. A méh energiája egy lassabb energia, hisz 9 hónap kell a gyermek kihordásához is, míg a petefészek a teremtőerő mag-energiája sokkal gyorsabb, csak két hétre van szükség, hogy egy petesejt megérjen. A petefészek a kreativitás, az ötletcsírák, a teremtés tárháza. A petefészekben szunnyadó kreatív energiák és a méh teremtő képességeinek együttes munkája segíti a nőt az új élet formálásán túl önmaga megvalósításában és kinyilvánításában is. Minden olyan teremtés, amit visszafojtottunk, amit nem engedtünk át az érlelődési, kihordási és világra hozatali folyamatnak, nyomot fog hagyni a női szervrendszerben. Minden, nőiségünkre akár magzatkortól ért hatás szintén megtalálható a női szervek szintjén, fizikai formában, sokszor betegségek képében.

A női jóga a nőiességük teljességére összpontosít, figyelembe veszi a nők különleges testi és lelki igényeit.

Ezen az órán is a jóga eszközeit használjuk, csak lágyabban, megengedve a könnyítéseket az adott hangulathoz igazítva. Így mindenki a saját ciklusának megfelelően, saját testjelzései szerint merülhet bele az áramlásba. Elsősorban a hatha jóga gyakorlatai kerülnek előtérbe, azok közül is elsősorban talajelemek, tehát ülő-és fekvő pozícióban kitartott testhelyzetek, amelyek jótékony hatással vannak a női szervekre, minden oldalról stimulálják, masszírozzák azokat, harmonizálják a hormonműködést, lazítják a csípőt, erősítik a gát, hüvely, medence és has izmait. A gyakorlatok enyhíthetik a fájdalmas, görcsös ciklusokat, hangulatingadozásokat. Vannak azonban olyan tipikusan női tünetek, és betegségek, melyek célzott, specifikus kezelést igényelnek, pl.erős menstruációs görcsök, meddőség, vetélés, ciszta, mióma, visszatérő gyulladások, fertőzések, stb. A fizikai gyakorlatok mellett a légzőgyakorlatok, az óra eleji és végi relaxáció - melynek célja az elengedés -, valamint energetikai gyakorlatok is segítenek önmagadhoz közelebb kerülni, megérteni, és elfogadni.

A nők a szívük és női szerveik energiáit felébresztve, azokat táplálva, táplálják a világot is, és jobbá teszik az életet.

2021 Jóga, testmozgás, önismeret
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el