Mi az a pilates?

A módszert Joseph Pilates
(1880–1967) fejlesztette ki, s a neve eredetileg Body Control, azaz
Testkontroll volt. Ez egy légzéstechnikán alapuló, lassú, kontrollált mozgás.
Úgynevezett mélyizomtorna. A jóga alapjaira épül, de annál dinamikusabb. A test
mellett az idegekre is jótékonyan hat, hiszen a külvilágot kikapcsoló, kellemes
zenére végezhető gyakorlatokról van szó. E mozgástechnika alapjai egyszerűek és
mindenki által könnyedén elsajátíthatók. Pilates módszere egy ma is élő és
folyamatosan alakuló mozgásforma.
A módszer hat fő elemből épül fel:
1. Légzés
A légzés – mint ahogy azt láttuk – nagyon sok mozgásformában szerepet játszik. A helyes légzés megkönnyíti a gyakorlatok végrehajtását, segíti az eredmény elérését, segít az összpontosításban, valamint a gyakorlatok helyes, pontos végrehajtásában, a stressz kezelésében és a test ellazításában.
2. Koncentrálás, összpontosítás
A koncentrálás és összpontosítás az eredményesség egyik feltétele, azt jelenti, hogy a jelenben vagyunk, "itt és most". Gondolataink a gyakorlatvégzés köré összpontosulnak.
3. Ellenőrzés, kontroll
Mozdulataink kontroll alatt tartása, a test tudatos ellenőrzése a Pilates technika egyik alappillére.
4. Centralizálás
Minden mozdulat középpontja – ami energiaközpontot is jelent – a köldöknél található, ez az ún. Power House. Minden gyakorlatsor kivitelezése előtt ez az erőközpont kerül aktiválásra.
5. Pontosság
A pontosság (a mozdulatok pontos végrehajtása) fontos alapelv, hiszen növeli a hatékonyságot.
6. A mozdulatok áramlása
A mozdulatok folyamatosak, a légzéssel szinkronban áramlanak. Ennek következményeként nincsenek elkapkodott, gyors mozdulatok.
A Pilates technika elterjedése során még két alapelvvel egészült ki: ez a relaxálás és a kitartás (mozdulatok kitartása).
A rendszeres gyakorlás eredményeképpen javul az erőnlét, az izmok rugalmasabbá, az ízületek mozgékonyabbá válnak. Fejlődik a mozgáskoordináció, a gerinc hajlékonyabb lesz, megerősödnek a törzsizmok. Oldódik a stressz, miközben a rendszeres gyakorlással tartósan is jobbnak, nyugodtabbnak érezhetjük közérzetünket. Javul a légzés és az általános egészségi állapot. Fejlődik a koncentrációs képesség, a fizikai, a szellemi és a pszichés állóképesség.